Producent folii, opakowań foliowych i folii z nadrukiem fleksograficznym.

Segregowanie odpadów: kolory worków na śmieci ułatwią segregowanie śmieci w domu

Segregowanie śmieci jest obowiązkowe. Powstał specjalny system JSSO, który określa podział na odpady nadające się do recyklingu i te, których przetworzyć się nie da. Jak prawidłowo segregować śmieci, dlaczego warto to robić i czy są worki na śmieci, które to ułatwiają?

Zasadą Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO) jest oddzielanie surowców od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Powstaje więc pytanie: co należy do surowców i jak je oddzielać od śmieci?

Surowcami są: metale i tworzywa sztuczne, papier, opakowania szklane (gminy mogą decydować o dodatkowym oddzielaniu szkła białego od kolorowego) i odpady biodegradowalne (w skrócie BIO).  Pozostałe odpady, które nie nadają się recyklingu, to odpady zmieszane.

Segregując śmieci, należy pamiętać o odpadach niebezpiecznych, takich jak: baterie, akumulatory, przeterminowane lekarstwa, świetlówki, opakowania po żrących chemikaliach, elektroodpady (np. zepsuty sprzęt RTV) i zawsze wyrzucać je w punktach PSZOK (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych), umieszczonych w miejscach wyznaczonych przez gminy. Pamiętajmy, nie wolno ich wrzucać do opadów zmieszanych.

Przestrzeganie dokładnego segregowania i zbierania surowców jest warunkiem uzyskania pełnowartościowych surowców do ponownego przetworzenia.

Kolorowe worki na śmieci: system, który ułatwia prawidłowe segregowanie śmieci w domu

Prawidłowe segregowanie śmieci w domu określa Jednolity System Segregacji Odpadów. Przyporządkowuje on kolory do poszczególnych rodzajów odpadów. I tak:

Metale i tworzywa sztuczne – kolor ŻÓŁTY
Odkręcone i zgniecione plastikowe opakowania po produktach spożywczych i butelki po napojach – nakrętki osobno

  • Opakowania wielomateriałowe
  • Opakowania po kosmetykach i środkach czystości
  • Plastikowe torby, worki, reklamówki itp.
  • Puszki po napojach, konserwach, kapsle, zakrętki od słoików i folie aluminiowe
  • Metale kolorowe


Papier: kolor niebieski
Nie każdy papier jest surowcem do recyklingu. Do ponownego przetworzenia nadaje się papier czysty, czyli:

  • Foldery i ulotki, czasopisma, zeszyty, karton, tektura (także falista), zadrukowane kartki, papier pakowy, torby i worki papierowe


Szkło: kolor zielony (o ile gmina nie zdecyduje inaczej)

Surowcem do ponownego przetwarzania są szklane opakowania:

  • Opróżnione słoiki i butelki po produktach spożywczych
  • Opakowania po kosmetykach – jeśli nie są na stałe połączone z elementami z innych materiałów

 

Odpady BIO: kolor BRĄZOWY

Wyrzucamy tu TYLKO biodegradowalne odpady pochodzenia roślinnego:

  • Obierki, zepsute owoce i warzywa, resztki jedzenia
  • Kwiaty, liście, skoszoną trawę, ścięte gałęzie, trociny, korę drzew
  • Niezaimpregnowane drewno

 

Odpady zmieszane: kolor CZARNY

Wyrzucamy tu wszystkie odpady, których nie można poddać recyklingowi, oprócz odpadów niebezpiecznych, które wyrzucamy w punktach PSZOK.

 

System jest przejrzysty, jednak często pojawiają się dwa pytania:

  • Do którego worka wyrzucać kartony po mleku i sokach?

Kartony po mleku, napojach i przetworach są opakowaniami wielomateriałowymi (składają się z papieru, ale również z warstwy folii oraz aluminium) i należy je wyrzucać do worka przeznaczonego na metale i tworzywa sztuczne.

  • Czy myć opakowania szklane i plastikowe przed wyrzuceniem?

Opakowań szklanych, np. słoików po suszonych pomidorach, kosmetykach oraz plastikowych – np. po jogurcie, nie trzeba myć, ale opakowanie powinno być opróżnione – wszystkie opakowania przed przetworzeniem zostaną jeszcze dokładnie umyte w przetwórni.

Jak wybrać odpowiednie worki na odpady?

Segregowanie śmieci w domu, zakładach pracy i instytucjach publicznych ułatwiają worki Romi, produkowane  w 100% z materiałów pochodzących z ponownego przetworzenia tworzyw sztucznych. Worki są różnej grubości – wytrzymałe nawet na gruz. Na zamówienie mogą być wyprodukowane w różnych kolorach (np. odpowiadających typom śmieci) i z nadrukami. Worki mają standardowe pojemności: 60 – 120 – 160 – 240 i 300 L. Worki Romi są wygodne w użyciu – nawinięte na rolkę, z perforacją, która ułatwia zrywanie.

Dlaczego recykling domowych śmieci jest naprawdę taki ważny?

Dzięki recyklingowi mamy realny wpływ na ochronę środowiska i zmniejszenie zużycia coraz bardziej ograniczonych zasobów naturalnych, a odzyskane surowce pozwolą na wytwarzanie nowych dóbr przy mniejszym zużyciu energii i zredukowanej emisji szkodliwych gazów do atmosfery.

Przykładem może być odzyskiwanie aluminium z puszek po produktach spożywczych, które pozwala zaoszczędzić 97% wody potrzebnej do wytworzenia nowych opakowań. Zredukowana zostaje także ilość gazów emitowanych do atmosfery o 95% i ograniczone zużycie energii potrzebnej do produkcji, nawet do 95%!

Dzięki segregowaniu odpadów i odzyskiwaniu surowców powstaje też mniej kosztownych w utrzymaniu wysypisk śmieci oraz zmniejszają się koszty rekultywacji terenów, na których składowane były śmieci.

Co ciekawe, raz wyprodukowane szkło, aluminium oraz tworzywa sztuczne można poddać recyklingowi w 100% i przetwarzać je wiele razy.

  • Czy wiesz, że tylko z 35 butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru, a z przetworzonego plastiku mogą powstać nowe ubrania sportowe, namioty, buty i wiele innych użytkowych rzeczy?

 

Domową segregację odpadów zaczynamy już na zakupach

Segregowanie odpadów zaczyna się już podczas zakupów. To wtedy decydujemy co i w jakiej ilości kupujemy, w plastikowych opakowaniach, czy bez. Do nas należy też wybór, czy weźmiemy na zakupy siatkę wielorazowego użytku, czy kupimy kolejną reklamówkę. Następnym krokiem, już w domu, jest decyzja czy segregujemy śmieci na tworzywa sztuczne, metal, papier szkło i odpady bio, czy wszystko wrzucamy do odpadów zmieszanych. Nasze decyzje odnośnie prawidłowego segregowania śmieci przyczyniają się zarówno do ochrony środowiska naturalnego, jak i wymiernych oszczędności – wywóz segregowanych odpadów jest tańszy niż zmieszanych.

 

Intrygujące zagadnienia

Nasze doświadczenie pozwala nam podzielić się z Państwem rzetelną i interesującą wiedzą na temat tego segmentu rynkowego

Worki foliowe – produkcja krok po kroku

Worki foliowe to m.in.: woreczki spożywcze, reklamówki, worki na śmieci. Wykonuje je się często z folii LDPE, czyli polietylenu o niskiej gęstości. Proces produkcji worków

Naszym kontrahentom oferujemy kompleksową obsługę od projektu do wyrobu finalnego co pozwala nam na szybkie i rzetelne wykonanie powierzonych zleceń.

Firma korzysta z funduszy Unii Europejskiej oraz budżetu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Umowa RPPK.01.04.01-18-0017/19-00 z dnia 18.08.2020r.

Firma korzysta z funduszy Unii Europejskiej oraz budżetu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Umowa RPPK.01.04.01-18-0017/19-00 z dnia 18.08.2020r.

Zwiększ font
Tryb kontrastowy

Szukaj na stronie

ROMI Sp. z o.o.
Szufnarowa 169 38-124 Wiśniowa
NIP 8191664168 tel/fax.: +48 17 27 75 082
tel.: +48 17 27 76 058
e-mail: romi.folres@folres.pl lub romankalisztan@gmail.com